Pierogi to potrawa uznawana za tradycyjną polską, ale czy to oznacz, że to właśnie Polacy ją wymyślili ? Czy to właśnie jedna z polskich gospodyń jako pierwsza ulepiła pierwszego pieroga z mąki i jajek wypełniając go farszem ?
Pierogi Wejherowo

Pierogi to potrawa, która gości na prawie każdym polskim stole podczas różnego rodzaju świąt, ale i jako danie codzienne. Danie cieszy się na tyle dużą popularnością, że znajdziemy je w każdym sklepie spożywczym w formie mrożonej czy też gotowej do podgrzania na patelni czy też w ciepłej wodzie. Jednak nic nie równa się z pierogami przyrządzonymi samodzielnie lub przez kogoś bliskiego. Wykonanie tego dania samemu jest dość czaso i praco chłonne, ale może byś też świetną zabawą. Szczególnie jeżeli ma się małych pomocników.

Ale czy te „nasze” ukochane pierogi to naprawdę polski wymysł ?

Postanowiliśmy to sprawdzić. Jeżeli pierogi to polskie danie to kto je wymyślił ? Jeżeli pierogi to nie jest Nasz wymysł to skąd się wzięły ? Jednocześnie oznaczało by to, że zwyczajnie przysposobiliśmy sobie danie z innego kraju. Co nie zmieni faktu, że z biegiem lat pierogi są tradycyjną polską potrawą.

Jest wiele potraw, które wędrują po całym świecie i zostają na stałe w tych krajach gdzie trafią w gust ich mieszkańców. Niekiedy ma to miejsce po wprowadzeniu lekkich zmian w składzie. Jeżeli chodzi o pierogi to, pomijając skład ciast, który w niektórych przypadkach jest wielką tajemnicą przekazywaną z pokolenia na pokolenie modyfikacji można wprowadzać nieskończenie wiele. Farsz do pierogów może zawierać naprawdę wszystko i zależy to tylko i wyłącznie od wyobraźni kucharza.

Okazuje się, że te same potrawy, w różnych wersjach, mogą być częścią wielu narodowych dań.

Nasze tradycyjne pierogi zostały przywiezione do Polski w XIII wieku przez polskiego biskupa Jacka Odrowąża. Prawdopodobnie potrawę tę poznał w Kijowie na Ukrainie i tak mu zasmakowała, że postanowił pokazać ją swoim rodakom.

Jednak nie możemy być pewni, że pierogi powstały na Ukrainie ponieważ według wielu informacji jakie udało nam się znaleźć pierogi przywędrowały do Kijowa z Chin lub z Włoch.

Nie wiadomo, czy po raz pierwszy zetknął się z pierogami w Kijowie, dokąd przywędrowały z Chin, czy we Włoszech, dokąd przywiózł je Marco Polo po powrocie z podróży Jedwabnym Szlakiem.

Jest też legenda, niepodparta żadnymi faktami, która mówi, że w 1238 roku Hiacynt z Polski odwiedził Kościelec. Podczas jego wizyty burza zniszczyła wszystkie plony. Hiacynt kazał wszystkim się modlić i następnego dnia plony znów się podniosły. Na znak wdzięczności ludzie lepili z tych plonów pierogi dla świętego Hiacynta. Inna legenda mówi, że święty Hiacynt nakarmił mieszkańców pierogami podczas głodu spowodowanego najazdem Tatarów w 1241 roku.

Tak czy inaczej, niepodważalne jest, że od około 800 lat pierogi goszczą na polskich stołach i bez wątpienia są tradycyjną polską potrawą. Ale czy to Polacy wymyślili pierogi ? Prawdopodobnie nie. Czy pierogi są znane tylko w Polsce ? Oczywiście że nie. Są na całym świecie w innej formie, z innymi dodatkami pod inną nazwą, ale to wciąż pierogi.

Podaj dalej...

Udostępniaj Nasz artykuł z Hashtag #wspieramlokalnych na swoich mediach społecznościowych.

Dzięki temu wspierasz lokalnych przedsiębiorców i pomagasz budować Nasz portal.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Masz coś do dodania ? Napisz komentarz

To jest ciekawe:

HYD-MET REDA

Hyd-Met RedaSANITARNO-INSTALACYJNE MATERIAŁYSPRZĘT HYDRAULICZNY I

Polub Nas

Zapisz się na Naszą listę powiadomień :

Szanujemy Twój adres mailowy. Nie martw się nie wysyłamy spamu.

ReLok #wspieramlokalnych

Jesteśmy Waszą lokalną bazą wiedzy o firmach, ogłoszeniach i wydarzeniach. Zapewniamy darmowy wpis wszystkim lokalnym firmom na Kaszubach i okolicach, a także reklamę premium, projektowanie stron internetowych, przygotowywanie materiałów graficznych, wideo oraz wsparcie marketingowe.