Czy jest ktoś kto nie zna teleturnieju Familiada emitowanego w TVP od prawie 30 lat ? Tym razem jeden z odcinków nadepną na odcisk Kaszubom.
familiada kaszuby

Podczas odcinka Familiady wyemitowanego 20 grudnia 2020 uczestnicy odpowiadali m.in. na pytanie o region Polski, w którym mówi się gwarą. Do wyboru mieli pięć odpowiedzi: Śląsk, Kaszuby, Podhale, Wielkopolska i Małopolska. Wcześniej takie opcje wskazali ankietowani. No i zaczęło się…

Problem w tym, że Kaszubi nie mówią gwarą, a mają swój język. Kaszubski funkcjonuje jako język już od 2005 roku, od tamtej pory był regulowany prawnie nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Język kaszubski ma 4 stopień zagrożenia w spisie Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podanie wśród odpowiedzi Kaszub wzbudziło sprzeciw internautów, którzy postanowili domagać się sprostowania.


Na błąd w telewizyjnym programie zareagowała Fundacja Kaszuby, która skierowała do TVP pismo z prośbą o sprostowanie i poinformowanie widzów programu, że Kaszubi posługują się językiem, a nie gwarą oraz że języka kaszubskiego uczy się w szkołach, że powstają książki, czasopisma i programy w mediach właśnie w języki kaszubskim.

Z jednej strony warto zwrócić uwagę, że odpowiedzi pojawiające się na tablicy “poprawnych” odpowiedzi w teleturnieju Familiada powstają na podstawie odpowiedzi ankietowanych. Nie można uznać ich za bardziej lub mniej prawidłowe, a jedynie za takie, które podały najczęściej w odpowiedziach ankietowanych.

Z drugiej jednak strony dzięki działaniom internautów, fundacji oraz dzięki temu, że w Familiadzie padło takie pytanie wiele osób dowiedziało się, że oficjalnie istnieje taki język jak Kaszubski.

Nie na co kruszyć kopii. Szczególnie, że Familiada słynie zarówno z żartów prowadzącego, które zazwyczaj zawierają powalającą puentę oraz często powtarzających się niestandardowych odpowiedzi na tablicy wyników. Nie można zapomnieć również o kreatywności samych uczestników :

Podaj dalej...

Udostępniaj Nasz artykuł z Hashtag #wspieramlokalnych na swoich mediach społecznościowych.

Dzięki temu wspierasz lokalnych przedsiębiorców i pomagasz budować Nasz portal.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Masz coś do dodania ? Napisz komentarz

To jest ciekawe:

Neodentis Gdynia

NeoDentis

NeoDentis GdyniaGabinet stomatologiczny NeoDentis w

MÙLK

Restauracja MÙLK – Chëcz KaszëbskôRestauracja

Nypel

Świadczymy usługi w zakresie profesjonalnego

Polub Nas

Zapisz się na Naszą listę powiadomień :

Szanujemy Twój adres mailowy. Nie martw się nie wysyłamy spamu.

ReLok #wspieramlokalnych

Jesteśmy Waszą lokalną bazą wiedzy o firmach, ogłoszeniach i wydarzeniach. Zapewniamy darmowy wpis wszystkim lokalnym firmom na Kaszubach i okolicach, a także reklamę premium, projektowanie stron internetowych, przygotowywanie materiałów graficznych, wideo oraz wsparcie marketingowe.