Oczywiście odpowiedź jest prosta Angielskiego. Dlatego, że jest to język najpopularniejszy którym posługuje się najwięcej ludzi na świecie. Ale jeżeli mielibyśmy wybrać jeden z mniej popularnych języków ?
Jakiego Języka Warto Się Uczyć

Na zadanie pytanie:

„Pomiędzy polskim, czeskim, chorwackim, słowackim i słoweńskim, który język jest najbardziej przydatny, aby się go nauczyć ?”

odpowiadali mieszkańcy różnych krajów. Przeczytajcie jaki język wybrali i dlaczego ?

Obywatel Stanów Zjednoczonych Ameryki

   Jeżeli miałbym podchodzić do tego ściśle z użytkowego czy też biznesowego punktu widzenia to…

 

prawdopodobnie żaden z tych języków nie jest przydatny, chyba że zamierzasz lub prowadzisz badania, uczysz się lub prowadzisz biznes w jednym z tych krajów.

 

  Natomiast jeżeli mielibyśmy podejść do tego w sposób hobbystyczny lub w ramach rozwoju osobistego czy duchowego, wybrałbym polski lub czeski. Mają one obszerną, piękną literaturę. Bardzo bym chciał móc czytać Miłosza, Herberta, Szymborską czy Brunona Schulza w ich oryginalnym języku. To samo ze Škvoreckym czy Haškiem. Nie mówię więcej niż dziesięć słów po polsku czy czesku. Pewnego razu siedziałem na mszy w Krakowie i usłyszałem kilka starych polskich kolęd na nabożeństwie bożonarodzeniowym w polskim kościele. To wystarczyło, by wywołać łzy w oczach. A ja nic z tego nie rozumiałem. Wyobraźcie sobie, że jesteście w stanie nadążyć za słowami. Jeśli chodzi o piękno, to myślę, że jest to niedoceniany język.

Obywatel Słowacji

   Z czysto praktycznej perspektywy, polski i czeski brzmią najbardziej użytecznie z nich.

 

   Te kraje są najbardziej zamożne, mają najwięcej możliwości pracy, również Praga jest prawdopodobnie najbardziej znanym i poszukiwanym miastem przez ludzi spoza lub nawet wewnątrz słowiańskiej grupy językowej. Ponadto, jeśli nauczysz się czeskiego, zrozumiesz przynajmniej część słowackiego, więc nie ma potrzeby, aby wybrać jeden nad drugim.

Chorwacki może być przydatny, jeśli chcesz wyjechać tam na wakacje lub jeśli chcesz nauczyć się innych języków południowosłowiańskich, z tego drugiego powodu słoweński jest również przydatny do pewnego stopnia.

Tak więc moja lista najbardziej praktycznych języków dla przeciętnego przybysza z zewnątrz wyglądałaby następująco…

 

1.czeski 2.polski 3.chorwacki 4.słoweński 5.słowacki

 

Ale jest jeden malutki fakt, który może sprawić, że słowacki z ostatniego miejsca awansuje na pierwsze lub drugie.

 

Język słowacki jest uważany za “centrum” słowiańskiego drzewa językowego. Jako taki jest w teorii najbardziej podobny do każdego innego języka słowiańskiego. Nie jestem w 100% pewien, czy ten fakt kiedykolwiek wejdzie w grę, ale teoretycznie, jeśli chcesz nauczyć się więcej niż 2 lub 3 języków z tej grupy, słowacki może być najlepszym miejscem do rozpoczęcia nauki.

Obywatel Republiki Czeskiej

Przydatność jest cechą niezwykle subiektywną. Jeśli zamierzasz przeprowadzić się na Słowację i rozpocząć pracę w handlu detalicznym, to język słowacki jest zdecydowanie najbardziej przydatnym językiem do nauki spośród wymienionych.

 

Więc odpowiedz sobie na to pytanie. Co zamierzasz robić, co sprawiłoby, że któryś z tych języków byłby dla Ciebie przydatny? Oto twoja odpowiedź.

 

Jeśli planujesz uczyć się języka tylko dla zabawy i być może po to, aby korzystać z oferty kulturalnej w tym języku, to powiedziałbym, że jest to remis pomiędzy polskim i chorwackim. Polska jest po prostu największym krajem i ma największą produkcję kulturalną w swoim własnym języku, w tym wiele filmów, seriali telewizyjnych, wiele innych. Chorwacja jest o wiele mniejszym krajem, ale kiedy nauczysz się dobrze chorwackiego, będziesz rozumiał bośniacki, serbski i czarnogórski, ponieważ są one wzajemnie zrozumiałe. Więc będziesz mógł konsumować kulturowe rzeczy z tych wszystkich miejsc. Dlatego nazwałbym to remisem między polskim, a chorwackim.

Obywatel Rzeczypospolitej Polskiej (nie mieszkający w Polsce)

Czesi, Słowacy, Słoweńcy i Chorwaci zazwyczaj znają co najmniej jeden język obcy. Najczęściej jest to angielski, niemiecki lub przynajmniej włoski dla dwóch ostatnich, w tej kolejności.

Można przeżyć w tych krajach bez znajomości ich ojczystego języka.

 

Polska … mniej. Sytuacja się poprawia, ale potrzeba pokolenia lub dwóch, aby to zmienić, na pewno dłużej niż potrzeba na naukę nowego języka.

 

Jeśli nie masz innego powodu, by uczyć się któregoś z tych języków, polecam domyślnie język polski. Dlatego, że nawet jeżeli nie odwiedzisz Polski to jest największa szansa, że na swojej drodze spotkasz osobę mówiącą po Polsku. Emigrantów z Polski na świecie jest najwięcej z wymienionych krajów.

czy warto uczyć się jezyka polskiego
Obywatel Chorwacji

Żaden z nich nie jest powszechnie nauczany jako język obcy ani nie jest uważany za ogólnie użyteczny, poza ludźmi, którzy mieszkają w tych krajach, podróżują do nich lub robią z nimi interesy.

 

Ponadto, wszystkie z nich są niesamowicie trudne, chyba że pochodzisz ze słowiańskiego środowiska lub dobrze znasz jeden z nich.

 

Jeśli chcesz nauczyć się jednego „dla przyjemności”, wybrałbym taki, którego będziesz miał okazję używać lub którego będziesz mógł się nauczyć.

 

Spośród tych języków, chorwacki jest tym, który pomaga zrozumieć więcej krajów.

 

Chorwacki i serbski były uważane za jeden z wariantami: serbo-chorwacki.

Różnice są niewielkie i dotyczą tylko niektórych dialektów.

Tak więc dzięki temu zrozumiesz ludzi z Serbii, Chorwacji, Bośni, Czarnogóry, w Słowenii starsi ludzie mogą cię zrozumieć (jeśli nie, to przeważnie powinni mdleć), a w Macedonii również starsi ludzie mogą cię zrozumieć. W Serbii nie wszystko jest w cyrylicy, ale język jest prawie taki sam, możesz mówić i uczyć się tylko liter, a będziesz czytać z łatwością. W takim razie bułgarski będzie łatwy do nauczenia (ta sama cyrylica co serbska z kilkoma różnymi literami).

Obywatel Słowenii

To są małe języki, które nie mają wiele zastosowań poza obszarami, gdzie są używane, więc użyteczne będzie bardzo subiektywne w zależności od Twoich celów. Jeśli jednak Twoim celem jest nauczenie się jednego, który sprawi, że nauka innych będzie najłatwiejsza, osobiście wybrałbym czeski lub słowacki. Polska ma największą liczbę mówców (40 mln) i największy PKB. Ale jest rozumiany tylko w jednym kraju. Chorwacki jest rozumiany w 7 krajach (cała była Jugosławia) z łączną liczbą około 20 milionów ludzi, których łączny PKB jest wciąż nieco mniejszy niż Polski.

Więc wybrałbym jeden z tych dwóch – Polski lub Chorwacki.

A ty jak uważasz, którego z języków warto się nauczyć ?

Czeskiego, Chorwackiego, Polskiego, a możesz Kaszubskiego ?

Podaj dalej...

Udostępniaj Nasz artykuł z Hashtag #wspieramlokalnych na swoich mediach społecznościowych.

Dzięki temu wspierasz lokalnych przedsiębiorców i pomagasz budować Nasz portal.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

Masz coś do dodania ? Napisz komentarz

To jest ciekawe:

MÙLK

Restauracja MÙLK – Chëcz KaszëbskôRestauracja

DENDROM

Poznaj nas bliżejJesteśmy prężną, trójmiejską

Polub Nas

Zapisz się na Naszą listę powiadomień :

Szanujemy Twój adres mailowy. Nie martw się nie wysyłamy spamu.

ReLok #wspieramlokalnych

Jesteśmy Waszą lokalną bazą wiedzy o firmach, ogłoszeniach i wydarzeniach. Zapewniamy darmowy wpis wszystkim lokalnym firmom na Kaszubach i okolicach, a także reklamę premium, projektowanie stron internetowych, przygotowywanie materiałów graficznych, wideo oraz wsparcie marketingowe.